Browary Tyskie

Każdy miłośnik piwa zachwyci się wizytą w Tyskich Browarach Książęcych. To tam z pokolenia na pokolenie warzy się alkohole, które smakują wyśmienicie już od 400 lat. Pierwsza wzmianka o browarze pojawiła się w 1613 roku, ale jego rozkwit przypada na XIX i XX wiek. Podczas wycieczki przejdziemy się trasą przemysłu piwowarskiego, odkrywając industrialne budowle, starą warzelnię i pub. Odwiedzimy też muzeum, w którym zobaczymy oryginalne, wiekowe kufle i butelki. Wizyta w browarze to podróż przez historię i produkcję trunku, która szczególnie spodoba się wielbicielom dobrze uwarzonego piwa.

Wycieczka do miejsca, w którym warzy się piwo od 400 lat 

Tradycje Piwowarskie od czasów średniowiecza

Browar w Tychach pochodzi z XVII wieku, ale w okolicy, w Pszczynie już w czasach średniowiecza warzono piwo. Dzisiaj te ślady starej tradycji widać nawet w nazewnictwie ulic – główna arteria miasta to Piwowarska. My wybierzemy się do Tych, by na własne oczy zobaczyć produkcję piwa i spróbować 14-dniowego, świeżo przygotowanego lagera. Każdy, kto był w browarze, przyznaje, że na miejscu smak jest o wiele lepszy niż w barze. Przekonaj się sam!

Dzisiejszy przepis na Tyskie powstał w XIX wieku. Wtedy browarami zarządzał książę pszczyński Jan Henryk XI Hochberg. Zamienił stare budynki na nowoczesną, dobrze prosperującą fabrykę, o której zrobiło się głośno w Polsce i za granicą. To był dopiero początek sukcesu, bo 1866 roku właściciel zatrudnił Juliusza Müllera, mistrza w piwowarskim fachu, który do warzenia zaczął stosować drożdże dolnej fermentacji. Tak oto powstało “Złoto Tychów”. Piwo, które dotarło nawet do Ameryki Południowej.

W samym centrum produkcji piwa

Wycieczkę po Browarach Tyskich zaczniemy od Browarium, czyli muzeum, w którym obejrzymy oryginalne eksponaty z początku działalności fabryki. Stare kufle, butelki “Złota Tych”, beczki, podkładki pod piwo i etykiety. Zagłębimy się w historię miejsca i poczujemy dawny klimat dzięki opowieściom przewodnika. Obejrzymy też film w kinie 3D i poczujemy się jak warzelnicy, korzystając z interaktywnych atrakcji.

Odwiedzimy też starą i nową linię produkcyjną. Zobaczymy cały proces tworzenia – od warzenia po etykietowanie. A na koniec spróbujemy świeżego piwa Tyskie Gronie w klimatycznym pubie, mieszczącym się w piwnicy kaplicy ewangelickiej.

Tyskie Browary Książęce przygotowały też coś dla osób, które pragną czegoś więcej. Możemy wybrać się na zwiedzanie po śląsku. To 2 godzinny spacer w towarzystwie przewodnika ubranego w śląski strój, który barwną śląską godką opowiada anegdoty, historyjki i ciekawostki z życia browaru.

Smakosze z pewnością ucieszą się z Książęcej Szkoły Degustacji i Warsztatów Cervesario. To okazja, by nauczyć się sztuki piwowarskiej od prawdziwych specjalistów. Poznamy techniki degustacji, historię piwa, ciekawostki, sposoby doboru szkła oraz wyboru alkoholu do rodzaju posiłku.

Wizyta w Browarach Tyskich to doskonała propozycja na krótką wycieczkę ze znajomymi czy bliskimi. Napisz do nas, zorganizujemy ją dla Ciebie!.

Napisz do nas i powiedz, gdzie chciałbyś pojechać!

Napisz do nas i
powiedz, gdzie
chciałbyś pojechać!

Zobacz nasze inne wycieczki

Zatorland

Edukacja poprzez zabawę

Termy Bukovina

Relaks i zabawa

Energylandia

Rodzinny Park Rozrywki w Zatorze

Poznaj nas

Zorganizujemy dla Ciebie wycieczkę, która sprawi, że zachwycisz się pięknem Polski południowej!

Odwiedź nas

Adres biura

Ul. Darwina 4
30-001 Kraków

h

NIP: 944 000 17 12

h

REGON: 944 000 17 12

Zadzwoń

Kontakt