2 niezapomniane dni w Pieninach

Pieniny to pasmo górskie w Karpatach, które zaskakuje o każdej porze roku. Miejsce znacznie spokojniejsze niż turystyczne Zakopane, za to z widokami, które zapierają dech w piersi. Podziwianie górujących nad okolicą szczytów Trzech Koron, mnóstwo radości ze spływu Dunajcem z flisakami i odwiedziny na XIV-wiecznym zamku w Niedzicy to dopiero początek atrakcji, które czekają na Ciebie podczas wycieczki.

 

Spływ Dunajcem, Trzy Korony i zamek w Nidzicy

Odkrywamy potęgę średniowiecznych zamków w Niedzicy i Czorsztynie

Wyprawa w Pieniny to prawdziwa gratka dla miłośników tajemnic oraz pasjonatów historii. Zamek w Niedzicy i zamek w Czorsztynie zerkają na siebie z przeciwnych stron jeziora czorsztyńskiego, zachwycając turystów swoją potęgą. Pierwszy z nich był warownią obronną, wybudowaną w XIV wieku.

Kręcono w nim “Janosika”, “Wakacje z duchami” i “Zemstę”.

Jednak prawdziwa magia zaczyna się we wnętrzach. Podczas wizyty w Niedzicy zobaczymy komnaty Salamonów z XVI-XIX wieku, lochy wraz z izbą tortur, a także Izby Pańskie wraz z salą myśliwską, izbą żupną oraz izbą straży.

Po tym ciekawym zwiedzaniu udamy się na drugą stronę jeziora, aby zobaczyć ruiny zamku w Czorsztynie. Ta gotycka budowla z XIV wieku po dziś dzień pobudza wyobraźnię. Legendy mówią, że wśród starych murów ukryty jest tajemniczy skarb. Zgodnie ze starymi podaniami, zamek był kiedyś siedzibą rozbójników, którzy gromadzili na nim swoje zdobycze.

Spływ Dunajcem na tradycyjnych tratwach flisackich

Jedna z największych atrakcji Pienin to bez wątpienia spływ Dunajcem. Tradycja odkrywania uroków okolicy z prostej tratwy, kierowanej przez flisaków, sięga 1831 roku. Kiedyś górale pienińscy pływali po rzece, by łowić ryby czy przewieźć drzewo.

Z czasem dostrzeżono, że z poziomu wody widoki okolicznych szczytów i zamków są jeszcze piękniejsze. Spływ stał się ulubioną rozrywką turystów z Polski i zza granicy. My podążymy jedną z dwóch tras. Popłyniemy do Krościenka lub do Szczawnicy, stolicy regionu.

W zależności od wybranej opcji, spływ trwa 2 godz. 45 minut lub 2 godz. 15 min. Tuż przed zachodem słońca widoki są niesamowite. Możemy podziwiać Czerwony Klasztor z XIV wieku, majestatyczne skały wapienne, a także szczyty Trzech Koron i Sokolicy, wraz z charakterystyczną sosną reliktową. Klimatu dodaje szum wody oraz opowieści flisaka, ubranego w strój ludowy z regionu.

Zanurzymy się w pięknie natury i zobaczymy niezwykłe panoramy

Pieniny to region górski, dlatego w trakcie naszej wycieczki nie możemy odpuścić okazji, by wspiąć się na okoliczne szczyty i poczuć potęgę natury. Poranek zaczniemy aktywnie, od wyprawy na Trzy Korony. Startujemy w Sromowcach Niżnych, stamtąd wędrujemy dnem Wąwozu Szopczyńskiego i Przełęczą Szopczańską.

Będziemy iść przez lasy, pośród wystających wapiennych skał i spokojnych polan. Każda minuta wysiłku jest warta swojej ceny, bo widok ze szczytu Trzech Koron jest prawdziwą nagrodą. Zobaczymy piękną panoramę Pienin i Tatr, a także błękit Zalewu Czorsztyńskiego oraz okoliczne szczyty. Przy dobrej pogodzie zza chmur wyłania się nawet Babia Góra, masyw Gorców i Lubań.

Po odpoczynku na polanie ruszymy w kierunku Sokolicy. To kolejna perła Pienin, która ma zaledwie 747 m. n.p.m. ale jest najczęściej fotografowanym miejscem w regionie. To po części zasługa starej sosny reliktowej, która stała się bohaterką wielu pocztówek. Pochylone nad przepaścią drzewo oraz zielona okolica i skalne szczyty tworzą wyjątkowy krajobraz. W takich miejscach przekonujemy się o potędze i sile natury.

Wycieczkę zakończymy w Spiskiej Krainie, czyli rodzinnym parku rozrywki pod Szczawnicą. Odpoczniemy po całodziennej wędrówce i odkryjemy w sobie dziecięcą radość.

Chcesz odkryć Pieniny razem z nami? Zorganizujemy dla Ciebie autorską wycieczkę. Nie musisz martwić się organizacją dojazdów i planowaniem. Napisz do nas i powiedz, gdzie chciałbyś pojechać!

Napisz do nas i powiedz, gdzie chciałbyś pojechać!

Napisz do nas i powiedz, gdzie chciałbyś pojechać!

Zobacz nasze inne wycieczki

Kraków Stare Miasto

Odkryj ślady dawnej przeszłości i poczuj artystyczny klimat!

Zakopane

Odkryj magię Zakopanego i okolic

Szlak Jana Pawła II

Wadowice i Kalwaria Zebrzydowska

Poznaj nas

Zorganizujemy dla Ciebie wycieczkę, która sprawi, że zachwycisz się pięknem Polski południowej!

Odwiedź nas

Adres biura

Ul. Darwina 4
30-001 Kraków

h

NIP: 944 000 17 12

h

REGON: 944 000 17 12

Zadzwoń

Kontakt