Częstochowa i Jasna Góra, duchowa stolica Polski

Duchową atmosferę Jasnej Góry czuć jeszcze przed przekroczeniem klasztoru ojców Paulinów. Częstochowa to religijna stolica Polski, do której przybywają pielgrzymi oraz turyści, chcący odwiedzić cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

Wizerunek Czarnej Madonny to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli chrześcijaństwa polskiego. Został częściowo zniszczony podczas napadu w XV wieku, jednak Władysław Jagiełło zlecił jego naprawę. Dziś możemy zobaczyć jedynie szramy na policzku Matki Boskiej, które zostały jako pamiątka tamtego wydarzenia.

Cuda na Jasnej Górze, czyli historia o walce i wierze

Sanktuarium na Jasnej Górze stało się centrum pielgrzymek, bo wiąże się z nim wiele cudów i wydarzeń o wymiarze symbolicznym. Podczas potopu szwedzkiego w 1655 roku armia szwedzka, licząca ponad 4000 żołnierzy, przypuściła oblężenie wzgórza. W środku było zaledwie 100 zakonników i 150 żołnierzy. Bronili się ponad miesiąc, ale odbili atak i obronili sanktuarium.

W czasie wycieczki do Częstochowy zobaczymy Sanktuarium Jasnogórskie, Kaplicę Cudownego Obrazu Czarnej Madonny, a także skarbiec, w którym od wieków gromadzone są dary od wiernych. Ten widok robi ogromne wrażenie.

Na ścianie kaplicy wiszą tysiące podarunków od osób, które wierzą, że zostały uzdrowione przez Matkę Boską lub chcą uzyskać jej błogosławieństwo. Zobaczymy tam złote krzyże, serca, ale też kule do chodzenia.

Jasną Górę warto odwiedzić w czasie uroczystości Wielkiego Tygodnia. Co roku paulini zmieniają sukienkę obrazu Czarnej Madonny. Niektóre dekoracje pochodzą z XVII wieku, ale nie brakuje też małych dzieł sztuki sakralnej zaprojektowanych przez współczesnych artystów. Kiedyś kopia wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej wędrowała po całej Polsce, z domu do domu. Jednak oryginał wciąż jest na swoim miejscu. Pomimo wojen, oblężeń, rabunków i katastrof. Wciąż przyciąga wiernych i turystów.

Przejażdżka Jurą Krakowsko-Częstochowską

Po odwiedzeniu Częstochowy będziemy kierować się w stronę Krakowa. Po drodze zatrzymamy się w Ogrodzieńcu, by zobaczyć pobudzające wyobraźnię ruiny zamku, wybudowanego przez Kazimierza Wielkiego. Robią szczególne wrażenie wieczorem, gdy odbywają się tam iluminacje i widowiska. Punktowe światła padają na ruiny, tworząc tajemniczy klimat. Napięcie wzrasta, gdy na murach pojawiają się duchy i zjawy, które opowiadają o dawnej potędze oraz przedstawiają lokalne legendy.

Ogrodzieniec to główny punkt na Szlaku Orlich Gniazd, a do tego najpiękniejszy. Podczas wycieczki odbijemy trochę z głównego szlaku, by przejechać się drogami, nad którymi zwisają stare wapienne skały. Taki widok na długo zostanie w pamięci.

Chcesz poczuć duchowy klimat Częstochowy lub odkryć legendy Jury Krakowsko-Częstochowskiej? Zorganizujemy dla Ciebie personalną wycieczkę, która sprawi, że zachwycisz się pięknem Polski południowej!

Napisz do nas i powiedz, gdzie chciałbyś pojechać!

Napisz do nas
i powiedz,
gdzie chciałbyś
pojechać!

Zobacz nasze inne wycieczki

Kraków Stare Miasto

Odkryj ślady dawnej przeszłości i poczuj artystyczny klimat!

Pieniny

Spływ Dunajcem, Trzy Korony i zamek w Nidzicy

Szlak Jana Pawła II

Wadowice i Kalwaria Zebrzydowska

Poznaj nas

Zorganizujemy dla Ciebie wycieczkę, która sprawi, że zachwycisz się pięknem Polski południowej!

Odwiedź nas

Adres biura

Ul. Darwina 4
30-001 Kraków

h

NIP: 944 000 17 12

h

REGON: 944 000 17 12

Zadzwoń

Kontakt